*****
*****
BİHARF'İN UNUTULMAYACAK
SÖYLEŞİLERİ,
TANITIMLARI
VE ETKİNLİKLERİSİTEMİZİ PAYLAŞIN
   Facebook MySpace Twitter

MİRAS HEYKELİ-ANKARA TREN GARI BAHÇESİ / BİRHARF
MİRAS HEYKELİ-ANKARA TREN GARI BAHÇESİ
(1979)Miras Heykeli 1980 yılında Metin Yurdanur tarafından yapılmıştır. Farklı bir Nasrettin Hoca heykelidir. Geçtiğimiz yıla kadar GAR binasının karşısındaki yolun orasındaydı. O yolun alt geçit yapılması çalışmaları sırasında GAR bahçesine alındı.Anakara'daki anıt ve heykellerden en ilginci ve en dikkat çekici olanı MİRAS HEYKELİ'dir diye düşünmüşümdür ve neden MİRAS denildiğini de hep merak etmişimdir. Bunun yanıtını, değerli heykeltraş Metin Yurdanur'un Heykel Atölyesine giderek kendisinden öğrendim.

*


Metin Yurdanur diyor ki: MİRAS HEYKELİ, Hitit Aslanı ve üzerine ters binmiş stilize bir Nasrettin Hoca figüründen oluşur. Hitit Aslanı geç Hatti dönemine ilişkin bir rölyef ( kabartma) olup Kargamış’ta bulunur. Orijinal rölyef “Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi”ndedir.

1979’da Ankara Belediyesince sipariş edilen Miras Heykeli on bin yıllık Anadolu Medeniyetimizin bir özetidir. Yaklaşık 2.5 metre yüksekliğindedir. Bronz dökülmüştür. İki ay kil modelajı, iki ay da bronz dökümü sürmüş, toplam dört ayda tamamlanmıştır.

Neden Hitit Aslanı ve Nasrettin Hoca figürü birarada derseniz, Anadolu Medeniyeti kopmaz bir bütündür. Uç uca eklenmiş uygarlıkların devamıdır. Şöyle ki: Bir uygarlık yıkıldığında yerine geçen ya da ondan sonraki uygarlıklar, yıkılan medeniyetin kültürünü aynen alıp devam ettirirler. Anadolu’nun ilk yerli halkı olan Hatti’ler Çorum’da Kızılırmak havzası içerisinde, Hattuşaş’ta mutlu bir şekilde yaşarken nereden geldiği belli olmayan bir halk tarafından işgal edilir. Bu işgal sonunda taş üstünde taş bırakmazlar ama Hatti’lerin uygarlıklarını, kültür varlıklarını olduğu gibi devam ettirirler. Bunlar Hititler'dir.

Hitit ya da Hatti bizim en eski uygarlıklarımızın temsilcileridir. Nasrettin Hoca ise dün yaşamış, bu gün de yaşayan ve gelecekte de yaşayacak olan Anadolu insanının bilge ve gülümseyen düşüncesini sembolize eder. Böylece Nasrettin Hoca geçmişten gelip geleceğe esprili bir biçimde yolculuk yapar ve insanların birleşme ve ayrılma noktası olan GAR meydanında yerini alır.


DEĞERLİ HEYKELTRAŞ METİN YURDANUR'UN ATÖLYESİNDEKİ ZİYARETİM SIRASINDA ÇEKTİĞİM BİRKAÇ FOTOĞRAF:


*
METİN YURDANUR HAKKINDA>>>
HAZIRLAYAN: BİRHARF
FOTOĞRAFLAR: BİRHARF
Gönderen : birharf tarih : Sunday 26 June 2011 - 21:43:52 | Yorum Oku/Gönder :0 |yazdır LAN_NEWS_24

Yorum göndermek iÇin giriş yapmalısınız - lütfen giriş yapın yada kayıt olun. buraya kayıt iÇin
Hoşgeldiniz
Kullanıcı Adı:

Parola:
Beni hatırla

[ ]
[ ]
Çevrimiçi
Ziyaretçiler: 6
Üyeler: 0
Bu sayfada: 1
Üyeler: 280, En Yeni: mustafa_sedat
TOPLAM ZİYARETÇİ
free counter
Sitemizdeki yazılar ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz.