ÇOCUK EDEBİYATI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret7190
KİTAP TANITIM
DEVLET OPERA BİNASI BAHÇESİNDEKİ HEYKELLER


DEVLET OPERA BİNASI BAHÇESİNDEKİ HEYKELLER

    Devlet Opera Binası Ulus’tan Kızılay’a giden anayol üzerinde, Ulus ile Sıhhiye arasında sağ tarafta bulunmaktadır.

         Bina Türk Mimar Şevki Balmumcu tarafından önce sergi merkezi olarak açılmış, 1933 yılında açılan uluslararası bir yarışmada bu binanın projesi birinci seçilmiş. Daha sonra Alman mimar Paul Bonatz, yapıyı opera sahnesine dönüştürmüş. Şevki Balmumcu'nun, buna çok üzüldüğü için neredeyse mesleki yaşamını bitirdiği söyleniyor.   Bina 2 Nisan 1948’den beri hizmet vermeye devam ediyor. Aynı bina içinde bulunan Büyük Tiyatro, Devlet Tiyatroları adına hizmet vermekte, burada sık sık tiyatro oyunları sahne almaktadır.


      
    Opera binasının bahçesinde, Kızılay’a giden her yolcunun otobüsten rahatlıkla görebileceği iki heykel ve bir anıt bulunmakta. Bu heykeller Türk tiyatrosunun duayenlerinden Cüneyt Gökçer’e ve ünlü Soprano Leyla Gencer’e, anıt; Modern Türk Tiyatrosunun kurucusu Muhsin Ertuğrul’a ait.
 
ULUS OPERA BİNASININ BAHÇESİMUHSİN ERTUĞRUL ANITI
(BAHÇE İÇİNDE SAĞDA)


        Muhsin Ertuğrul, 1892’de İstanbul’da doğdu. Türk Tiyatro ve Sinemasına çok büyük emek veren, ve Türk Tiyatrosunun batılı anlamda kurcusu olan sanatçı, sahneye ilk kez 1909 yılında Erenköy’de Burhanettin Kumpanyasının bir temsilinde çıktı. Uzun yıllar Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü ve İstanbul Şehir Tiyatroları Başrejisörlüğünü yaptı. 1979’ da İzmir’de yaşama veda etti.CÜNEYT GÖKÇER HEYKELİ
(ANA KAPININ SAĞ TARAFINDA)

         Cüneyt Gökçer 1920 yılında Malatya’da doğdu. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen öğrencilik yıllarında tiyatroya adım attı. Bu süreç içinde başarı üzerine başarı kazandı ve 1942 yılında Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü`nden mezun oldu. 25 ağustos 1958 yılında Muhsin Ertuğrul’un yaş haddinden dolayı ayrılması üzerine Devlet Tiyatroları Genel müdürlüğüne atandı. 1983’e kadar 23 yıl boyunca bu görevde kaldı.  
         Yönettiği operalar:
Julius Ceasar, Kibarlık Budalası, Kral Oipidus, Hamlet, Damdaki Kemancı gibi oyunlarda, 4. Murat (TV dizisi), Vatan ve Namık Kemal, Yaprak Dökümü, Süreyya, Mevlana gibi filmlerde rol almıştır. Gılgamış, 4. Murat, Midasın Kulakları, Romeo ve Jüliyet, Madam Butterflay.

         Tiyatro sanatçısı Ayten Gökçer’le evli olan Cüneyt Gökçer, 23 Aralık 2009 tarihinde Ankara’da hayat gözlerini yumdu.
 

LEYLA GENCER HEYKELİ
(ANA KAPININ SOL TARAFINDA)
(1928)


         Leyla Gencer Dünyaca ünlü, en önde gelen sopranolardan biridir. 10 Ekim 1928’de İstanbul Polonezköy’de doğdu. 1950-1958 yılları arasında Ankara Devlet Operası'nda devlet konuklarına verilen resitallerde en çok görev alan sanatçılardan biridir. 10 Mayıs 2008’de Milano’da hayata gözlerini yumdu.HAZIRLAYAN: Nur Ersen
FOTOĞRAFLAR: Nur Ersen - Orhan Çınar
  
194 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın