ÇOCUK EDEBİYATI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret7191
KİTAP TANITIM
ESKİŞEHİR'İ GÖRSEM / ERGÜN VEREN
ESKİŞEHİR'İ GÖRSEM

ERGÜN VEREN
 
     
     Değerli okurlar, bu gün tanıtacağım kitap köşe yazarımız Ergün Veren'e ait.  Türü İnceleme-Araştırma. Konusu Eskişehir Üzerine Folklorik İnceleme ve Araştırmalar. GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği Kültür Yayınlarınlarından çıkmış.  Kapak tasarımı Halime Korkut  ve Ergün Veren'e ait.  1.Baskı Ankara Nisan 2012 . 170 SAYFA.
 
      Bazı kitaplar vardır, elinize aldığınız zaman sizi içine çekiverir ve elinizden bırakamazsınız, bir solukta okuyup bitirmek istersiniz. Bazı kitaplar yine sizi içine çekiverir ama bitmesini hiç istemezsiniz. Zaten isteseniz de hemen bitiremezsiniz. İçinize sindire sindire okursunuz. Çünkü her bölümü ayrı bir keyif verir size. Hem öğrenir hem eğlenirsiniz okurken. “ESKİŞEHİR'İ GÖRSEM” bitmesini istemeyeceğiniz, hatta bittikten sonra da yeniden okumak isteyeceğiniz bir baş ucu kitabı. Uzun araştırma ve incelemeler sonucu hazırlanmış. Aynı zamanda görme engellilerin de bu kitaptaki bilgilerden yararlanması için CD’si de çıkarılmış. En güzel tarafı da CD’nin  kitabın arka kapağının iç kısmına monte edilmiş ve istenildiğinde  çıkarılıp yeniden takılabilmesi.
 
 
       Seslendirmeler Eskişehir ES-TVTelevizyon Stüdyolarında  ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Radyo-AStüdyolarında, birçok kişi tarafından yapılmış.
 
      Büyük bir özenle ve emekle hazırlanmış, sade, anlaşılır bir dille yazılmış. Araştırma ve inceleme alanında gayet başarılı bir çalışma. 
 
      Her bölüm önce kendi alanında,  sosyal, kültürel ve tarihi yönü ile ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor . Ardından Eskişehirdeki folklorik yönleri ele alınıp inceleniyor, ilgili fotoğraflara yer veriliyor ve sıra sonuç bölümüne geliyor. Sonuç, çalışmanın birkaç paragraflık özeti. Ardından kaynaklar bölümü geliyor. Bunlar "kaynakçalar, aktif canlı kaynaklar ve elektronik kaynaklar".
 
 
Remzi Korkut, Ergün Veren’e “bağış kabul yazısı”nı takdim ederken. 
Soldan sağa (Ergün Veren, Remzi Korkut ve Halime Korkut). (29.12.2011)


      Ergün Veren çalışmasının bütün gelirini ve haklarını Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneğine bağışlamış. Kitabın girişinde yazarının fotoğraflarıyla birlikte "SUNUŞ" yazıları var.
 
      Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Remzi Korkut’un CD'deki sunuş konuşmasından bir bölüm:

      “…Çünkü Türk engellisine yapılacak en güzel hizmet onu eğitimde yalnız bırakmamaktır. Çünkü eğitim her engeli aşar. Aşılmayacak engel yoktur. Önemli olan duygudur, sevgidir,saygıdır. Biz bu yolda yürümekle zannediyorum bu işin istediğimiz sonucuna ulaşacağız. Sayın Ergün Veren’in de bu asil ve özel duygularından, bu insancıl davranışlarından gerek kendim gerek bağlı bulunduğum federasyon ve Türk özürlüsü adına, Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği Genel Merkezi adına şükranlarımı ve en içten duygularımı arz ediyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum.”
 
 
      Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı da sunuş yazısının sonunda şöyle diyor:

      “…Tarihi ve kültürel değerleri ile ön plana çıkan Eskişehir’in sekiz ayrı folklorik öğesinin incelenmesi ve araştırılması ile ilgili makalelere yer veren bu önemli çalışmanın başta siz değerli görme engelli vatandaşlarımız olmak üzere, toplumun tüm kesimlerine faydalı bir rehber olacağını umut ediyorum.
 
      Bu vesileyle, başta kitabın yazarı Ergün Veren olmak üzere, kitabın basımında gayret gösteren Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği üyelerini en içten dileklerimle kutluyor, ayrıca bu değerli kitabın bir bölümünde bana sizlere sesimle ulaşma imkânı sağladıkları için teşekkür ediyorum…”
 


      Önsöz, kitabın yazarına, Ergün Veren’e ait;

      “…Bir merakla başladığım folklor (halkbilim) çalışmalarımda bu güne kadar incelediğim ya da araştırdığım gelenek, görenek, inanma ve pratikle ilgili hazırladığım makale ve yazılarımı yeni bir kitapta toplamak ve ilgilenenlerle paylaşmak istedim. Eskişehir üzerine yaptığım folklorik inceleme ve araştırmalarımla ilgili makalelerin bir bölümünü şehrimize sunmayı düşündüm.
 
      Bu çalışmanın merakla okunacağını, Eskişehir kültürüne katkı sağlayacağını ve engelli dostlarımız için GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneğine fayda yaratacağını sanıyorum…”
 
      Ergün Veren folklor’ü şöyle açıklamış satırlarında… “Folklor, halkın geleneğe bağlı maddi ve manevi kültürünü kendine özgü metotlarla derleyen, araştıran, sınıflandıran, çözümleyen ve halk kültürü üzerinde değerlendirmeler yapan bir bilimdir. Folklor dendiği zaman, bilimin yanında halk kültürü malzemesi de anlaşılmaktadır.”
 
      Yazarımız bu folklorik çalışmalarını sekiz ana başlıkta toplamış.
 
       Eskişehirli ve Hamam, Eskişehir Odunpazarı Bölgesinde Çıngıl” İnanması ve Uygulaması, Eskişehir Türkülerinin Konularına Göre Sınıflandırılması, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesindeki Eskişehir’e Folklorik Yaklaşım, Matrakçı Nasuh’un Menzilnamelerindeki Eskişehir’e Folklorik Bakışı, Eskişehir’de “Boza” İçeceğinin Folklorik İncelemesi 80’lerde Eskişehir, Bir Lise ve Bir , Yöresinde Selamet Parası” Geleneği ve Pratiği.
 
      Bazı bölümleri kısaca tanıtacağım sizlere. Diğer bölümleri merak edeceğinizi tahmin edebiliyorum.
 
ESKİŞEHİRLİ ve HAMAM


 

      “Eskişehir hamamları kudrettendir.” der yaşlılar… Hamamlarının külhanlı değil, termal olduğunu anlatır bu söz. Hamam, Eskişehir’de olduğu kadar başka hiçbir yerde bu kadar özdeşleşmemiştir insanla. Bu şehirde yaşayanların sıcak su tutkusu, "Eskişehir'in kızı anam, der ağlar; hamam der, ağlar" deyişiyle yer etmiştir dillere, gönüllere… Diye başlayan ESKİŞEHİRLİ ve HAMAM” bölümünde, 1970’li yıllardaki apartman yaşamına geçilmeden önceki dönemleri anlatıyor.
 
      Evlerde, leğenlerde ya da odaların içindeki taşlıklarda su ısıtılarak yıkanıldığını, bununla yetinilemediği için haftada bir de olsa hamama gidildiğini, erkek çocukların ilkokul çağına kadar annelerinden ayrılmadıkları için kadınlar hamamına götürüldüğünü, biraz daha büyükleri için,  hamamcı teyzelerin (!) “… Hanım hanım! Artık babasını da getir istersen.” serzenişine annesinin ya da ninesinin. “Teyzesi, küçük o daha, bakma boyunun büyüdüğüne…” denildiği ve bu konuda esprili bir üslupla hamam kültürünün anlatıldığı bu bölümü okuduğunuzda emininim ki o dönemleri hatırlayacak ve gülümseyeceksiniz.
 
                                                                         ÇINGIL
 

 
      Çıngılın, Eskişehir yöresinde –daha çok Odunpazarı bölgesinde-  ipe dizilen çeşitli objelerin, insanları büyünün ve nazarın olumsuz etkilerinden koruduğuna inanılan bir uygulama olduğu vurgulanıyor bu bölümde.  Halk Ağzından Derleme Sözlüğü’ne göre Çıngıl,  Sinop, Eskişehir ve Bartın yöresinde nazarlık, boncuk anlamına geliyor.
 
      Bu dizide; anahtar, kilit, madeni para, ağaç parçası, keçe parçası, demir parçası, leylekayağı, leylek kafası, kurutulmuş kaplumbağa kabuğu, gazoz kapağı, çeşitli renklerde boncuk, nazar boncuğu, yüzük, delikli taş, çengelli iğne vb. bulunmaktadır.ESKİŞEHİR TÜRKÜLERİNİN KONULARINA GÖRE SINIFLANDIRILMASI
       “Folklor ürünleri olarak işlenen türküler, insanımızın yaşama biçimini yansıtır. Halk edebiyatı ile halk musikisi en çok türkülerde bir araya gelir. Çünkü insanımız sevdasın, sevgisini, sevincini, tasasını, yiğitliğini, hüznünü, kederini, umutlarını, kısacası hayatın büyük bir bölümünü türkülerle dile getirmiştir.” Diyor yazarımız ve 3.5 ay içinde yaptığı araştırmalar sonucunda hazırladığı bu bölümü şemalarla sınıflandırmış.
 
      İncelemelere göre TRT’nin Türk Halk Müziği repertuarında   Eskişehir türküsü olduğu belirlenmiş.
      Ne güzeldir türkülerimiz… Hemen hemen hepimizin diline yer etmiş birkaç Eskişehir türküsünü burada hatırlamadan geçmeyelim değil mi?
 
Fincanı Taştan Oyarlar
Halkalı Şeker Şam Fıstık
Kız pınar Başında Yatmış Uyumuş
Öte Yakaya Geçelim
Odam Kireç Tutmuyor
Pencereden Kar Geliyor
Yüce Dağ Başında Yanar Bir Işık
Uzun Kavak
Türkmen Kızı
Menekşesi Biçim Biçim
İlimon
 
      Diğer bölümleri kitabı edinip okumanızı öneriyorum. Her bölümü birbirinden güzel, keyifli ve bilgi dolu. Okurken hiç sıkılmayacaksınız üstelik sindire sindire okuyup keyif alacak, yakınlarınıza da okumalarını önereceksiniz.
 
      Eskişehir’in “atanmış, seçilmiş ve gönül vermişleri” görme engelliler için elele verip sesli kitaba, kitaptan bölümler okuyarak sesleriyle destek vermişler. Kim mi bunlar?
 
      Dr.Kadir KOÇDEMİR (Eskişehir Valisi), Nabi AVCI Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir Milletvekili), Salih KOCA (Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir Milletvekili) Ülker CAN (Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir Milletvekili), Bedii Süheyl BATUM (Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili), Kazım KURT Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili, Ruhsar DEMİREL (Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir Milletvekili), Prof.Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN (Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı), Prof.Dr. Hasan GÖNEN (Osmangazi Üniversitesi Rektörü), Burhan SAKALLI (Odunpazarı Belediye Başkanı), Ahmet ATAÇ (Tepebaşı Belediye Başkanı), Hüseyin Seyhan FİDAN (Eskişehir İl Sağlık Müdürü), Fuat GÜRCÜOĞLU (Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı), Prof.Dr. Nezih ORHON (Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı), Prof.Dr. Nadir SUĞUR (Eskişehir Kent Konseyi Başkanı), Harun KARACAN (Eskişehir Ticaret Odası Başkanı), Erdal ŞAHBAZ (Eskişehirspor Yöneticisi), Selim ÖĞÜTÜR (Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı), Remzi KORKUT (GÖRSEM Genel Başkanı), İbrahim SAĞIR[/color] (Eskişehir Şairler Derneği Başkanı), Muharrem KUBAT (Eğitimci, Şair, Yazar), Halil GÜRKAN (Eğitimci, Şair), Aydın ÇETİNKAYA (Eğitimci, Şair), Gazi DURUSU (Eğitimci, Yazar, Editör), Mehmet Sadık BOZKURT (Eğitimci, Yazar), Ali Rıza SALTUK (Ses Sanatçısı, Eskişehir), Mithat KÖRLER (Ses Sanatçısı, Eskişehir), Saim GÜNAL (Ses Sanatçısı, Eskişehir), Hacer Serap GÖRKAN (Gazeteci), Tevfik ERİŞ (Tv Program Yapımcısı), Zehra ÇAM (Yazar), Halime KORKUT (GÖRSEM Kadınlar Kolu Başkanı), Erdoğan KORKUT Sosyal Sorumluluk Projeleri Gönüllüsü), Atalay KORKUT Sosyal Sorumluluk Projeleri Gönüllüsü), Soner YÜKSEL (ES-TV Genel Yayın Müdürü), Nihal BAĞCI (Kent Konseyi Kültür Sanat Grubu Başkanı), Serdar Lütfü YİĞİT (Radyo A Haber Spikeri) ve Ergün VEREN...
 
 
Kitap İsteme ve İletişim:
Halime Korkut
GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği
Eskişehir Şubesi Kadın Kolları Başkanı
 
KİTAP TANITIM: NUR ERSEN
FOTOĞRAFLAR: ERGUN VEREN
  
196 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın